Select

Widgets

Tak się robi sobie Państwo! – KONTYNENTY 2/2016

By Marek Tomalik on 26 maja 2016

Nowe Kontynenty, a tam wyczerpujące story o drugim największym państwie …na kontynencie australijskim, o ciepłym stanie umysłu ekscentrycznego Możnowładcy (92 lata!) i kryzysie państwowości jako takiej …

Cały text tutaj >>> pdf

A tu chwila rozmowy z Księciem Leonardem >>>

021a

Temat reportażu dotyka kulturowego aspektu ekscentryków, który w Australii jest głęboko zakorzeniony i ma zdecydowanie pozytywne zabarwienie. Nie ma mowy o wykluczeniu. Traktowani są pobłażliwie, asymilowani ciepło. Wszak z tej wysublimowanej inności można czerpać, bo niemal każda wzbogaca! Co więcej, odmieńcy funkcjonują pod slangowym szyldem ratbag (worek na szczury) lub bardziej pieszczotliwym harmless ratbag (niegroźny worek na szczury). Określenia sięgają epoki szczurołapów. Ich profesja była na tyle odstręczająca, nieakceptowana, że każdego utożsamiano z ekscentrykiem. Trzeba też pamiętać, że australijski slang bywa niezwykle dosadny. Nikt tam się jednak nie obraża, traktując mocne słowa jako aprobatę, dowód zainteresowania.

◊ W szerszej perspektywie przypadek Casley’a opowiada o tzw. duchu Australii, o niezłomności, o niezachwianym poczuciu honoru, o otwartości, o wolności nade wszystko i nade wszystkim. A to z kolei pierwotny tlen pochodzący od rdzennych mieszkańców piątego kontynentu, nieświadomie przejęty przez „białych”. To bardzo australijskie story. Po więcej odsyłam do moich książek „Australia, gdzie kwiaty rodzą się z ognia”, „Lady Australia” i „Australia, moja miłość”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Loading