Select

Widgets

Australia, gdzie kwiaty rodzą się z ognia – wznowienie!

By Marek Tomalik on 17 października 2015

18. listopada nakładem National Geographic bestsellerowa „Australia, gdzie kwiaty rodzą się z ognia”, której pierwsze wydanie z 2010 r. sięgnęło 12 miejsca w kategorii Literatura Faktu (wg GFK Polonia i Gazety Wyborczej), ponownie wchodzi do księgarń! W drugim wydaniu znajdziesz aż 70 stron więcej, liczne uzupełnienia i nowe fotografie, m.in. z wrześniowej wyprawy. Miało być tylko drugie wydanie, a wyszła nam prawie inna książka. Prace zaczęły się przed moim wyjazdem na wyprawę „Lady Australia – 2015”, a zakończyły po ochłonięciu z Outbacku. Dzięki temu mogłem  zamieścić wykonane nowym sprzętem (Olympus E-M5 Mark II) całkiem świeże fotografie.

Noty z okładki:

Australijska kultura Aborygenów odwraca do góry nogami nasze zachodnie pojęcie własności ziemi. Dla Aborygenów to ziemia jest właścicielem jednostki. Co więcej, niektóre części krajobrazu emanują metafizycznym magnetyzmem, wciągają człowieka, nawet z dużej odległości. Jest w tym głęboko zakorzeniony transcendentalny obowiązek
powrotu. W przeciwnym razie wewnętrzne ja usycha i umiera. Walkabout, duchowa podróż Aborygenów na pustyni, jest odpowiednikiem pielgrzymki, rytuałem przejścia. W podobny sposób Australia działa na Marka Tomalika, który od ponad ćwierć wieku powraca na walkabout po swoich ścieżkach na „swojej” ziemi. Jego opowieści przenika głęboki duch zrozumienia i szacunku dla odmienności.

Jack Różycki
(adventure and travel journalist on the Australian Geographic journal where he was also its chief subeditor, production editor and webmaster).

Ta książka to swoisty leksykon Australii, którego hasła powstały na podstawie własnych podróżniczych doświadczeń Marka Tomalika uzupełnionych bogatą literaturą przedmiotu. Są tu zatem bezkresne pustynne przestrzenie, pożar w buszu i ośnieżone stoki idealne dla narciarzy, góry Kościuszki i Strzeleckiego, metropolie i aborygeńskie gminy, trochę polityki i sporo kultury, trzydziestostopniowe upały w dzień i przymrozki w nocy. Tworzą one obraz kraju-kontynentu, na poznanie którego najlepszym sposobem jest wspomniane przez autora Go with the flow, zgodnie z kierunkiem wyznaczonym przez wiatr, przez naturę.

Piotr Chmieliński
(słynny odkrywca, organizator i uczestnik wyczynowo-badawczych wypraw kajakowych, m.in. Canoandes po rzekach Ameryk, uczestnik międzynarodowej wyprawy, mającej za zadanie przepłynięcie kajakami największej rzeki świata i odkrycie jej źródeł, jedyny człowiek, który przepłynął Amazonkę od źródeł do ujścia.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Loading