Select

Widgets

09.09 Premiera książki „9 OGNISK”

By Marek Tomalik on 10 sierpnia 2021

Książka  z  dedykacją autora > zamów przez e-mail (40 zł z wysyłką) >>> tomalik[@]australia-przygoda.com

RMF24: Tom Tomalika – rozmowa Bogdana Zalewskiego z autorem „9 OGNISK” >>>

Spis treści – magazyn literacki w RMF Classic – rozmowa z Małgorzatą Bugaj >>>

Rozmowa przy pieczeniu ogona kangura – ONET PODRÓŻE (jeden z rozdziałów książki w całości do czytania) >>>

Bóg z Krainy Oz – Tygodnik Powszechny by Agi Burton

„9 OGNISK” w Literatura Radia Jazz.Fm >>>

“Nie ciągnę ku przepaści, choć poruszam się ścieżkami dla wielu trudnymi, może nawet ekstremalnymi” – Twoja Księgarnia >>>

Australijski sen Marka Tomalika. „9 ognisk” to książka inna od innych! – STYL.PL

„9 OGNISK” w Zakamarkach Marka Niedźwieckiego w Radiu 357 >>>

Recenzje Lubimy Czytać >>>
Recenzje czytelników EMPiKu >>>
W Tonacji Kultury >>>

FB 9 OGNISK >>>

Recenzje na Instagramie >>>


W światowy dzień książki 21.04 takie miłe spotkanie z #9OGNISK na festiwalu Złocieniec na 16 południku 2022 u boku Marty Wrzask

o książce – press-shake-jazz

Co wspólnego ma w sobie róża, sztabka złota i Penelopa Cruz? Czy wiesz, że foton jest jak człowiek, bo ma wolną wolę? Czy zasada działania skaningowego mikroskopu tunelowego, a organoleptyczne badanie kobiecych piersi, z zawiązanymi oczami mają coś wspólnego?  “9 OGNISK” to książka o wszechświecie, wszechrzeczy, czasie i przestrzeni. Rozważania ujęte są w swobodnych rozmowach przy ogniskach z rozsianymi po świecie przyjaciółmi. Oświecają się nawzajem, rozmawiając o dźwięku, czasie, świetle, kosmosie, falach, fotonach i grawitacji. O historii Warszawy, Australii i bogach Meksyku, a nawet o filmach, polskich i amerykańskich. 

Marek przebrał się w szaty kosmicznego błazna ale pod tym strojem skrył okruchy tradycji ludzkich mądrości, wzmacniając swe przypuszczenia cytatami. Te latają jak iskry z ogniska, i stanowią mocną, wręcz samodzielną część treści. Mamy tu niby pogawędki przy ogniskach z towarzyszami podróży, które jednocześnie są wojażami w fizykę i metafizykę. Rozmówcy zastanawiają się nad naturą rzeczywistości, kwestionują związki pomiędzy umysłem a materią i substancją. Fenomen natury, teoria fal świetlnych, mechanika kwantowa, to wszystko wpada i wychodzi z ogniska.

Książka dedykowana jest Pomieszaniu i Wątpliwości. Myśleniu nad istotą otaczającego nas uniwersum i podróży po zakamarkach i nieznanych obszarach ogromnego, nie odkrytego świata jakim jesteśmy my sami.

Książce towarzyszy seria podcastów „9 OGNISK. Podróże”, które pojawiają się co miesiąc, 9. dnia miesiąca o 9.00 wieczorem. To nocne rozmowy przy ognisku o podróżach, także tych wewnątrz siebie. Podcast dostępny jest w streamingach: Spotify, Breaker, Pocket-Cast, RadioPublic i Google Podcasts. Podcasty TUTAJ >>>

Książce towarzyszy także muzyka z wydanej synergicznie z książką płyty „Opowieści Didgeridoo” Pawła Zająca Daat Frequency. Paweł pisze: Inspiracje do nazwania ścieżek dźwiękowych zaczerpnąłem z książki Marka, która wywarła na mnie ogromne wrażenie, a nazwy same dopasowywały się do większości utworów. Muzyka TUTAJ >>>FB 9 OGNISK

Dlaczego napisałem tę książkę? Po co to wszystko?
(instrukcja obsługi)

Bo ją nosiłem w sobie od kilku lat. Bo lubię pisać, a nade wszystko lubię się dzielić tym co mam. Pierwotnie książka miała łączyć fizykę kwantową i mistycyzm rdzennych kultur ale wymknęła się spod kontroli i poszła szerzej. Jej zamysł i koncepcja w obecnym kształcie zmaterializował się w ciągu 30 minut w czasie spaceru w lesie, pierwszego po lockdownie w marcu 2020. 

To, o czym piszę, zaprzątało głowę od dawna. Bardzo powoli to oswajałem. Dużo czytałem. Łamałem umysł, bo racjonalnie nie mogłem wchłonąć. Czego? Tego, że tzw. wszechświat ma bardzo subtelną naturę, i że niewiele do tej pory o tym wiemy, a to co wiemy rozmija się z tym co jest. Tego, że nauka, której jesteśmy beneficjentami, nie daje rady, że rozmija się z wiedzą, że zamiast patrzyć holistycznie szatkuje nam świat na puzzle i nawet nie chce ich złożyć. I to, że tego nie zauważamy, bo w tym wyrośliśmy. I raczej nie umiemy patrzyć z różnych pespektyw.

William Blake zauważył ten problem już ponad 200 lat temu. W swoim poemacie umieścił Newtona z cyrklem na dnie oceanu. Szanuję Blake’a za jego wizjonerskie podejście do rzeczywistości. Za odwagę, bo w XVIII wieku panoszył się rygoryzm, nie tylko moralny… Mistyk Blake pojawia się w mojej książce nader często, zresztą koncepcja dziewięciu ognisk oparta jest na dziewięciu nocach poematu „Czterej Zoa”. Nieco wcześniej Blake zaistniał z „Małżeństwem Nieba i Piekła” w mojej książce „Lady Australia” (2012). Tu, w „9 OGNISK”, kontynuuje misję, a właściwie to ja służę jego misji…

Z tą „nauką” idzie w dyskurs wiedza (od drugiej okładki, rozdziały 7-9), którą mają, a na pewno mieli, ludzie rozsianych po świecie rdzennych kultur. Rozmawiam z kilkoma z Australii (rozdziały 7-9), i z jednym z Meksyku (rozdział 6). Idee się przenikają, i schodzą w środku książki, czyli w jej końcu. Zamysł podwójnej okładki  prowokuje do kręcenia książką, podobnie jak Rdzenni Australijczycy szukając perspektywy z lotu ptaka obracają fotografię, we wszystkich kierunkach. A ci, z którymi rozmawiam przy ognisku (rozdziały 1-5), to moi mates, zacni przyjaciele drogi. W książce składam im hołd. Moje życie bez nich nie byłoby tak „kolorowe” 😊  

Dlaczego tyle cytatów? Po pierwsze – dla oddechu od gęstej treści dialogów przy ognisku, po drugie – jeśli temat wciągnie – aby sięgnąć po więcej, po treści lepsze. Moje poszukiwania trwały długo, odsiałem wiele. Czytelnikowi zostawiam najlepsze ziarna.

Rysunki Leny? Oczywiście z ojcowskiej miłości ale też dla potrzeb książki. Otóż dzieci, przynajmniej te do lat siedmiu, widzą – jak Aborygeni – świat nie skażony jedną „właściwą” perspektywą obserwacji spraw. Ponadto w tym wieku każdy jest artystą. Każdy. Naïve art.

Wkroczyliśmy w Erę Wodnika, w wielu wymiarach szykuje się potężna zmiana. I lepiej oswoić sobie łamanie perspektyw, bo łatwiej będzie przebrnąć tę epokową granicę. Toteż moja książka może się tu przydać. Jest filarecka – łam czego rozum nie złamie 😊 Sarkazm, Mickiewicza nie trawię. A piszę o tym dlatego, żeby czytając „9 OGNISK” przypadkiem nie dać się złapać, że tu takie wszystko logiczne i poukładane. Guzik prawda! Lepiej złapać dystans do siebie i swoich problemów, do świata, i …fantasmagorii autora. 

MAREK TOMALIK
Podróżnik, dziennikarz prasowy i radiowy, z wykształcenia geolog. Pasjonat i znawca Australii, do której jeździ od 1989 roku. Organizuje wyprawy w Outback (www.wsednosprawy.pl). Twórca i organizator 23 edycji Festiwalu Podróżników „Trzy Żywioły” oraz wielu innych imprez artystycznych. Menadżer zespołów rockowych. Pisze o podróżach i muzyce. Stały współpracownik „National Geographic” i „Jazz Forum”. Autor książek o podróżach. Przez piętnaście lat prowadził w Radiu Kraków program podróżników Globtroter, przez kilka miał w „Przekroju” stałą rubrykę „Nastaw uszu”. Zasiadał w jury Travelerów – prestiżowych nagród przyznawanych przez „National Geographic”. Prowadził obrady kapituły „Trzech Żywiołów”. Dwukrotny laureat Kolosów. Australia to jego miejsce na ziemi, zawsze jednak wraca w Beskidy. Autor książek: „Australia, gdzie kwiaty rodzą się z ognia”, „Australia, moja miłość”, „Lady Australia” i „U ludzi – reportaże, opowieści i rozmowy”. W 2017 roku wrócił do radia – w RMF Classic prowadzi swoją podróżniczą audycję Jasna strona świata. Od kilku lat wraz z kwartetem Czerwie realizuje multimedialne spektakle muzyczne.

Loading